Ακόμη τέσσερις μαθητές του ΓΕΛ με υποτροφία σε πανεπιστήμια των Η.Π.Α. - Σε αναμονή απάντησης βρίσκονται και άλλοι μαθητές
14. 01. 2019

Ακόμη τέσσερις μαθητές του Γενικού Λυκείου προστέθηκαν στη μακρά λίστα επιτυχιών του προγράμματος "Study USA" και από τη νέα ακαδημαϊκή χρονιά θα συνεχίσουν τις σπουδές τους σε Αμερικανικά πανεπιστήμια. Μάλιστα, και οι τέσσερις μαθητές θα φοιτήσουν στα πανεπιστήμια με πλήρη υποτροφία του ποσού που αιτήθηκαν ενώ δύο από αυτούς κάθισαν στα θρανία του ΓΕΛ έχοντας λάβει -μετά από σχετική διαγωνιστική διαδικασία- την «Υποτροφία Προέδρου» της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής.

Οι πρώτοι τέσσερις μαθητές της Γ’ τάξης του Γενικού Λυκείου που εξασφάλισαν υποτροφία σε πανεπιστήμια των ΗΠΑ είναι: Μελίνα Κωφοκώτσιου, Μαρισέλ Μερολλάρι, Αθανασία Κυτούδη και Γιώργος Γκολόης, ενώ κι άλλοι μαθητές αναμένουν απάντηση από αμερικανικά πανεπιστήμια.

Οι γνώσεις που τους παρείχε το ΓΕΛ, τους έδωσαν τη δυνατότητα να διευρύνουν ακόμη περισσότερο τους ορίζοντές τους και να ατενίζουν με αισιοδοξία το ακαδημαϊκό μέλλον τους. Να σημειωθεί ότι οι υπόλοιποι μαθητές της Γ’ τάξης έχουν επικεντρώσει το ενδιαφέρον τους είτε στη συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις, είτε στη συνέχιση των σπουδών τους στο Perrotis College της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, διεκδικώντας το δικαίωμά τους να κάνουν πράξη τα όνειρά τους. Μέσω του προγράμματος "Study USA" που υλοποιεί η Σχολή, τα τελευταία επτά χρόνια 46 μαθητές -μέχρι στιγμής- συνέχισαν με υποτροφία τις σπουδές τους στις Η.Π.Α.

Η Μελίνα Κωφοκώτσιου εξασφάλισε υποτροφία από το Pomona College της νότιας Καλιφόρνιας, όπου θα σπουδάσει πληροφορική. «Διάλεξα το ΓΕΛ της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, γιατί είχα στόχο να σπουδάσω στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού», είπε. Ο Μαρισέλ Μερολλάρι κατάγεται από την Κορυτσά αλλά τα τελευταία οκτώ χρόνια ζει μόνιμα στα Νέα Σίλατα Χαλκιδικής. Έγινε δεκτός από το Bowdoin College στο Μέιν και θέλει να γίνει μηχανικός. Κάλεσε όσα παιδιά σκέφτονται να σπουδάσουν σε πανεπιστήμια των Η.Π.Α. «να έρθουν στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή» και να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα ‘Study USA’, το οποίο χαρακτήρισε «απαιτητικό αλλά όχι δύσκολο». Τόσο η Κωφοκότσιου όσο και ο Μερολλάρι παρακολουθούν τα μαθήματα του Γενικού Λυκείου με «Υποτροφία Προέδρου».

Η Αθανασία Κυτούδη, από τα Τρίκαλα Ημαθίας, έγινε δεκτή από το Union College της Πολιτείας της Νέας Υόρκης, χωρίς ακόμη να έχει ξεκαθαρίσει με τι θα ασχοληθεί. «Η σχέση της οικογένειάς μου με την Σχολή είναι πολύχρονη. Ο πατέρας μου είναι απόφοιτος, ενώ πέρσι αποφοίτησε η αδελφή του, Ελένη, η οποία πλέον σπουδάζει με υποτροφία στο Franklin Marshall College της Πενσυλβάνιας», είπε. Τέλος, ο Γιώργος Γκολόης από τον Πολύγυρο θα σπουδάσει βιολογία στο Kalamazoo College του Μίσιγκαν. Δήλωσε ενθουσιασμένος από το επίπεδο της εκπαίδευσης της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής και ανυπομονεί για τη στιγμή που θα περάσει το κατώφλι του Αμερικανικού πανεπιστημίου στο οποίο έγινε δεκτός.

Ακόμη τέσσερις μαθητές  του ΓΕΛ με υποτροφία σε πανεπιστήμια των Η.Π.Α. - Σε αναμονή απάντησης βρίσκονται και άλλοι μαθητές