Βράβευση της Christine Willis σε διεθνές φόρουμ κεραμικής
19. 10. 2023

Την Ελλάδα και την ΑΓΣ εκπροσώπησε στο Διεθνές Φόρουμ Αγγειοπλαστικής στο Ουζεμπεκιστάν, η υπεύθυνη του Εργαστηρίου Κεραμικής του Ιδρύματος, Christine Willis. Συνοδευόμενη από τον γιο της, Bruce, παρουσίασε ορισμένες από τις δημιουργίες της. Η οργανωτική επιτροπή την τίμησε με το βραβείο «Αγγειοπλάστης που αναβίωσε τις αρχαίες παραδόσεις στη σύγχρονη κεραμική». Να σημειωθεί ότι στο Φόρουμ συμμετείχαν περίπου 150 καλλιτέχνες κεραμικής από όλο τον κόσμο, συμπεριλαμβανομένης της Νέας Ζηλανδίας, της Αυστραλίας, της Μαλαισίας, της Κίνας και πολλών χωρών από την τέως Σοβιετική Ένωση.