Φιλοζωική δράση για τα αδέσποτα από τους μαθητές του Γυμνασίου Χασιώτη
23. 05. 2022

Δράση συγκέντρωσης χρημάτων για την ενίσχυση του φιλοζωικού σωματείου «Αδέσποτος πλανήτης», υλοποίησαν μαθητές της Γ’ τάξης του Γυμνασίου Χασιώτη στο πλαίσιο του μαθήματος της κοινωνικής και πολιτικής αγωγής. Μία από τις ομάδες ερεύνησε το θέμα των αδέσποτων ζώων (AFS for Strays), συνεργάστηκε με σωματεία περίθαλψης και υποστήριξής τους και ανέλαβε την πρωτοβουλία να οργανώσει τη δράση. Τα παιδιά ζήτησαν την υποστήριξη της κοινότητας της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, απευθύνθηκαν σε εταιρείες προμήθειας κτηνιατρικού υλικού και εξασφάλισαν τροφή αξίας 1.000 ευρώ, η οποία παραδόθηκε στους εθελοντές του Σωματείου.

Η διεύθυνση του Γυμνασίου και, κυρίως, οι μαθητές αισθάνονται την ανάγκη να ευχαριστήσουν όλες τις οικογένειες της κοινότητας της Σχολής για τη συνεισφορά τους, καθώς και τις εταιρείες PetShop88 και Farmina Pet Foods Hellas για τη σημαντική υποστήριξή τους.

Ο σχεδιασμός του μαθήματος έγινε με προτεραιότητα την ουσιαστική και ενεργή συμμετοχή των παιδιών σε δραστηριότητες πρωτοβουλίας, αυτενέργειας και ενίσχυσης της κοινωνικής τους ενσυναίσθησης.

Φιλοζωική δράση για τα αδέσποτα από τους μαθητές του Γυμνασίου Χασιώτη