Η αγροδιατροφή στο επίκεντρο διήμερης συνάντησης στη Θεσσαλονίκη
26. 04. 2018

Την κατάσταση του Αγροδιατροφικού τομέα της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας και των αναπτυξιακών προοπτικών του κλάδου παρουσίασε ο ακαδημαϊκός διευθυντής της Σχολής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και επικεφαλής του Εκπαιδευτικού Αγροκτήματος της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής Δρ. Βαγγέλης Βέργος, ο οποίος συμμετείχε σε διημερή συνάντηση εργασίας της Αγροδιατροφής του Ευρωπαϊκού Δικτύου Enterprise Europe Network που διοργάνωσε ο Σύνδεσμος Βιομηχανιών Βορείου Ελλάδος, με την υποστήριξη του Περιφερειακού Ταμείου Ανάπτυξης της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας στις 26 και 27 Απριλίου στη Θεσσαλονίκη. Στη συνάντηση, η οποία πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της Διεθνούς Έκθεσης Freskon 2018, παραβρέθηκαν 80 εκπρόσωποι επιχειρηματικών, αναπτυξιακών και ερευνητικών φορέων από συνολικά 23 χώρες εντός και εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης, οι οποίοι συνοδεύονταν από στελέχη επιχειρήσεων. Η συνάντηση εντάχθηκε στο πλαίσιο των δράσεων για την ανακήρυξη της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας ως Επιχειρηματικής Περιφέρειας της Ευρώπης για το 2018 από την Κομισιόν και την Ευρωπαϊκή Επιτροπή των Περιφερειών.

Κατά τη διάρκεια των εργασιών της πρώτης ημέρας, οι εισηγητές επικεντρώθηκαν  στην ελληνική πραγματικότητα με στόχο την προβολή του αγροδιατροφικού τομέα της Κεντρικής Μακεδονίας. Τη δεύτερη μέρα της συνάντησης, πραγματοποιήθηκαν εισηγήσεις εκπροσώπων ευρωπαϊκών φορέων οι οποίες επικεντρώθηκαν σε θέματα που αφορούν υποστήριξη επιχειρήσεων για διεθνοποίηση, καινοτομία, έρευνα και χρηματοδότηση αναπτυξιακών δραστηριοτήτων.

Να σημειωθεί ότι στις 25 Απριλίου, ο Δρ. Βέργος συμμετείχε ως ομιλητής στο συνέδριο του ΕΝΤΕR (European Network of Learning and Teaching in Agriculture and Rural Development) με τίτλο: Study Days. To Δίκτυο αποτελεί πρωτοβουλία της Κομισσιόν και η Σχολή είναι μέλος από διετίας. Ο τίτλος της ομιλίας ήταν "Βιωματική μάθηση που οδηγεί σε γεωργική επιχειρηματικότητα για μαθητές του ΕΠΑΛ" και πραγματοποιήθηκε μέσω Skype.

Η αγροδιατροφή στο επίκεντρο διήμερης συνάντησης στη Θεσσαλονίκη