ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Ειδικά Προγράμματα   /   Σχολικές επισκέψεις στο Αγρόκτημα   /   Ένα πιάτο για την υγεία μας
Σχολικές επισκέψεις στο Αγρόκτημα
Ένα πιάτο για την υγεία μας

Η υγιεινή και ισορροπημένη διατροφή, η θρεπτική αξία των λαχανικών και του αβγού, η μαγεία της σποράς και της βλάστησης, η επιστήμη πίσω από τα τρόφιμα, τα κρυμμένα μυστικά μιας ετικέτας συνθέτουν το πιο θρεπτικό εκπαιδευτικό μας  πρόγραμμα «Ένα πιάτο για την υγεία μας!», στο αγρόκτημα της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής.
  • Βιωματικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα δίωρης διάρκειας για την υγιεινή και ισορροπημένη διατροφή,   σχεδιασμένο για τρία ηλικιακά επίπεδα
  • Απευθύνεται σε σχολικές ομάδες: α) Προνηπίων, Νηπιαγωγείου, και Α΄Δημοτικού,  β) Β΄- Δ΄ Δημοτικού, γ) Ε', Στ΄Δημοτικού και Α΄Γυμνασίου.
Εφαρμόζεται στο αγρόκτημα και στα εργαστήρια της Αμερικάνικης Γεωργικής Σχολής Θεσσαλονίκης.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το προγράμμα Γυμνασίου πατήστε εδώ.

Για μαθητές Νηπιαγωγείου και Δημοτικού, πατήστε εδώ.