Εισήγηση της προϊσταμένης των Βιβλιοθηκών της ΑΓΣ και Perrotis College, στο 26ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών
14. 01. 2021

«Οι βιβλιοθηκονόμοι ως καταλύτες στην πανδημία της παραπληροφόρησης σε θέματα υγείας», ήταν ο τίτλος της εισήγησης της προϊσταμένης των Βιβλιοθηκών της ΑΓΣ και του Perrotis College, Δαμιάνας Κουτσομίχα, στο 26ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών. Πραγματοποιήθηκε στις 17 και 18 Δεκεμβρίου 2020 και διοργανώθηκε από τη Βιβλιοθήκη και το Κέντρο Πληροφόρησης του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου.

Στην εργασία, η οποία έγινε σε συνεργασία με τον αν. καθηγητή Δημοσιογραφίας του Α.Π.Θ. Νίκο Παναγιώτου και τη βιβλιοθηκονόμο του πανεπιστημίου Μακεδονίας και υπ. Διδάκτωρ του Α.Π.Θ., Ανθή Μπάλιου, αναλύθηκαν οι ρόλοι που διαδραματίζουν οι βιβλιοθηκονόμοι και επιστήμονες της πληροφόρησης στη διαμόρφωση κοινωνίας ενεργών πολιτών. Στην πανδημία COVID-19, ο ρόλος του βιβλιοθηκονόμου επιταχύνεται καθώς διαπιστώνεται πόλωση στον δημόσιο χώρο που προκαλείται από την ευρεία εξάπλωση ψευδών ειδήσεων και θεωριών συνωμοσίας. «Οι βιβλιοθηκονόμοι των επιστημών υγείας έχουν τις γνώσεις και τις δεξιότητες για να παρέχουν καθοδήγηση στο ευρύ κοινό σχετικά με τον τρόπο εύρεσης αξιόπιστων πληροφοριών, ειδικά κατά την τρέχουσα περίοδο πανδημίας. Χρησιμοποιώντας τα εργαλεία που έχουν στη διάθεσή τους, ο στόχος των επαγγελματιών της πληροφόρησης πρέπει να είναι η παροχή της δυνατότητας στο κοινό να κάνει διάκριση μεταξύ πραγματικών γεγονότων και ψευδών πληροφοριών», τόνισε η κα Κουτσομίχα.

Τέλος, παρουσιάστηκαν τα συγκριτικά αποτελέσματα έρευνας που διεξήχθη από το Εργαστήριο Ειρηνευτικής Δημοσιογραφίας του Α.Π.Θ. και απεικονίζει τις αντιλήψεις των 4.000 συμμετεχόντων σχετικά με τις ψευδείς ειδήσεις.