Βιωματικό ενημερωτικό πρόγραμμα για την ελιά στον Παιδικό Σταθμό
29. 01. 2019

Για την ελιά ενημερώθηκαν -μέσω βιωματικού προγράμματος- οι μαθητές του Παιδικού Σταθμού. Οι εκπαιδευτικοί τους μίλησαν για τα μέρη, τις ρίζες, τον κορμό, τα κλαδιά, τα φύλλα και τους καρπούς της ελιάς.

Αποτέλεσε μέρος του ευρύτερου εκπαιδευτικού προγράμματος με τίτλο: «τα δέντρα μας». Με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών οι μικροί μαθητές σύγκριναν μεγέθη ελαιόδεντρων, ανέλυσαν το χώρα του ελαιώνα, ενημερώθηκαν για τη συγκομιδή της ελιάς και πειραματίστηκαν με το λάδι και το νερό. Επίσης, επισκέφτηκαν το Κέντρο Ελιάς Krinos όπου ο διευθυντής του, Δρ. Αθανάσιος Γκέρτσης, τους έδωσε περισσότερες πληροφορίες, τους ξενάγησε στο χώρο και τους έδειξε δύο ενημερωτικά βίντεο σχετικά με την ελιά. Στη συνέχεια, τα παιδιά πραγματοποίησαν πικ-νικ στον ελαιώνα, όπου γεύτηκαν παραδοσιακό πρωινό που περιελάμβανε φρέσκο ψωμί, λάδι και μυρωδάτη ρίγανη της Σχολής.

Βιωματικό ενημερωτικό πρόγραμμα για την ελιά στον Παιδικό Σταθμό