Στο διαγωνισμό First Lego League, οι ομάδες ρομποτικής της ΑΓΣ
17. 02. 2020

Οι ομάδες ρομποτικής του Δημοτικού, Γυμνασίου Χασιώτη και Γενικού Λυκείου της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής συμμετείχαν στον διαγωνισμό First Lego League που διεξήχθη στους χώρους της Διεθνούς Έκθεσης Θεσσαλονίκης στις 15 και 16 Φεβρουαρίου 2020 και διοργανώθηκε από το εκπαιδευτικό σωματείο eduACT.

Στο διήμερο του διαγωνισμού αγωνίστηκαν με πολύ καλά αποτελέσματα στην ομαδικότητα, το πρότζεκτ και τον μηχανολογικό σχεδιασμό. Έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους τόσο κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού αλλά και σε όλη την προετοιμασία, μαθαίνοντας να επιλύουν προβλήματα με τη χρήση μαθηματικών, φυσικής, μηχανικής και προγραμματισμού με ηλεκτρονικούς υπολογιστές.

Στο διαγωνισμό First Lego League, οι ομάδες ρομποτικής της ΑΓΣ