Τα σχολεία της ΑΓΣ τιμούν τα 200 χρόνια από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης
24. 03. 2021

Τη συμπλήρωση δύο αιώνων από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης, η οποία σήμανε την απαρχή της σημερινής σύγχρονης Ελλάδας, τίμησαν με διαδικτυακές εκδηλώσεις οι μαθητές όλων των βαθμίδων υποχρεωτικής εκπαίδευσης της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής.

Προσεγγίζοντας το ιστορικό γεγονός με ευαισθησία και σεβασμό, οι μαθητές τίμησαν τους αγωνιστές με τον τρόπο τους. Στον Παιδικό Σταθμό, οι εκπαιδευτικοί μίλησαν στα παιδιά για τις αξίες της ειρήνης, της φιλίας, του σεβασμού, της δημοκρατίας και της ελευθερίας. Έγινε αναφορά στην ελληνική παράδοση παρατηρώντας τις παραδοσιακές φορεσιές και χόρεψαν στους ρυθμούς παραδοσιακών τραγουδιών. Τέλος, ζωγράφισαν με τα χρώματα της ελληνικής σημαίας και έψαλλαν τον Εθνικό Ύμνο. Στο ίδιο πλαίσιο, ήταν και η γιορτή για τους μαθητές του Νηπιαγωγείου, οι οποίοι ενημερώθηκαν από τις δασκάλες για την έναρξη της Επανάστασης, παρακολούθησαν σχετικά βίντεο, τραγούδησαν παραδοσιακούς σκοπούς και έκαναν… παρέλαση στο σαλόνι του σπιτιού τους!

Στο Δημοτικό Σχολείο υπεύθυνοι για την προετοιμασία της γιορτής ήταν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης.  Εργάστηκαν αρκετές εβδομάδες για τον εντοπισμό του υλικού και την ολοκλήρωση του σχετικού βίντεο, το οποίο μεταδόθηκε την παραμονή της εθνικής εορτής. Πηγές έμπνευσης αποτέλεσαν το βιβλίο "Πώς να τη βγάλεις καθαρή στην Ελλάδα της Επανάστασης" του Χρήστου Δημόπουλου (εκδόσεις Ψυχογιός) και το εκπαιδευτικό υλικό του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης. Οι μαθητές και οι μαθήτριες προσέγγισαν την καθημερινότητα των υπόδουλων Ελλήνων, εντόπισαν τις δυσκολίες και τις συνθήκες που οδήγησαν στον ξεσηκωμό, γνώρισαν σπουδαίους πρωταγωνιστές και έκαναν παραλληλισμούς με τη σημερινή πραγματικότητα. Η έμφαση δόθηκε σε έννοιες όπως: σημαία, ελευθερία, συντροφικότητα, φιλία, αγώνας, εκπαίδευση, συμμαχία, ηρωισμός, η ζωή των ανθρωπων εκείνα τα χρόνια και πολλές άλλες που συνδέουν εκείνη την εποχή με το σήμερα. Μέσα σε συνθήκες καραντίνας, τα παιδιά συνεργάστηκαν σε μικρές ομάδες, επικοινωνώντας ηλεκτρονικά και ανταλλάσσοντας υλικό και πληροφορίες. Να σημειωθεί ότι στο πλαίσιο του εορτασμού, οι μαθητές της Γ’ τάξης δημιούργησαν από πηλό μορφές αγωνιστών της Επανάστασης.

Το Γυμνάσιο Χασιώτη τίμησε την επέτειο με ένα εκτενές αφιέρωμα στην προετοιμασία του αγώνα, τους αγωνιστές, τις μάχες και τα μηνύματα της Ελληνικής Επανάστασης στον σύγχρονο κόσμο. Μέσα από τα ερεθίσματα που προσέφερε το οπτικοακουστικό υλικό και τη συζήτηση που ακολούθησε οι μαθητές συνειδητοποίησαν ότι ο καθένας μας μπορεί να προσθέσει το δικό του αποτύπωμα στον ρου της Ιστορίας, να γίνει μέρος μιας αλλαγής με τα μάτια στραμμένα στο μέλλον, αφού γνωρίσει και «συναντήσει» το παρελθόν του.

Σε κοινή διαδικτυακή εκδήλωση οι μαθητές του Γενικού Λυκείου και του Επαγγελματικού Λυκείου ανάγνωσαν ιστορικά ντοκουμέντα σχετικά με την Επανάσταση, παρουσίασαν έναν προς έναν τους πιο σημαντικούς αγωνιστές και, παράλληλα, τίμησαν τη θρησκευτική εορτή του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου.