Στην Πυλαία παρέλασαν την 25η Μαρτίου μαθητές του Δημοτικού Σχολείου
25. 03. 2019

Κρατώντας ψηλά τη γαλανόλευκη, οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ’ τάξης του Δημοτικού Σχολείου συμμετείχαν στις εορταστικές εκδηλώσεις για την εθνική παλιγγενεσία που διοργανώθηκαν στην Πυλαία. Κατέθεσαν στεφάνι στο μνημείο των ηρώων και παρέλασαν στον κεντρικό δρόμο, αποσπώντας το θερμό χειροκρότημα των παραβρισκόμενων.

Το Δημοτικό Σχολείο τίμησε την εθνική επέτειο και με παράσταση στην οποία πρωταγωνίστησαν μαθητές και μαθήτριες της Γ' τάξης. Την παρουσίασαν στους μαθητές των υπολοίπων τάξεων καθώς και σε γονείς. Στήνοντας ένα ερευνητικό εργαστήριο πάνω στη σκηνή, χρησιμοποίησαν πηγές της εποχής, πίνακες ζωγραφικής, τραγούδια, αλλά και παραδοσιακούς χορούς, για να προσεγγίσουν τις συνθήκες της Τουρκοκρατίας και τα γεγονότα της Επανάστασης των Ελλήνων για ανεξαρτησία και ελευθερία. Τα παιδιά είχαν έτσι τη δυνατότητα να προσεγγίσουν βιωματικά την ιστορία, να γνωρίσουν αλλά και να παρουσιάσουν τα όσα συνέβησαν μέσα από τα ίδια τα αυθεντικά κείμενα και τις εικόνες της περιόδου εκείνης.

Στην Πυλαία παρέλασαν την 25η Μαρτίου μαθητές του Δημοτικού Σχολείου