Εμφανίσεις της χορωδίας του Δημοτικού Σχολείου
17. 04. 2024

Τις εντυπώσεις «έκλεψε» η χορωδία του Δημοτικού Σχολείου, τα μέλη της οποίας συμμετείχαν στις 28 Μαρτίου στην 16η Διεθνή Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών Καρδίτσας του 42ου Διεθνούς Φεστιβάλ Καρδίτσας, υπό τη διεύθυνση της μουσικού του σχολείου, Δήμητρας Μπαντέκα. Η χορωδία, αποτελούμενη από μαθητές και μαθήτριες της Δ’, Ε’ και Στ’ τάξης, «μάγεψε» το κοινό και τους κριτές του φεστιβάλ, ερμηνεύοντας με μοναδικό τρόπο – μεταξύ άλλων – παραδοσιακά ελληνόφωνα τραγούδια της Κάτω Ιταλίας. Στις 6 Απριλίου, η χορωδία έκανε μία ακόμη εξαιρετική εμφάνιση στο 7ο Φεστιβάλ Σχολικών Χορωδιών στο δημοτικό θέατρο Καλαμαριάς «Μελίνα Μερκούρη».

Πλέον, τα μέλη της προετοιμάζονται εντατικά για την εμφάνισή τους, εκπροσωπώντας την Ελλάδα, στον Διεθνή Μουσικό Διαγωνισμό χορωδιών «ALEKSANDAR NISIS MORFIDIS», ο οποίος θα διεξαχθεί στο NoviSad της Σερβίας στις 11 Μαΐου. Θα ακολουθήσει εμφάνιση στις 30 Μαΐου στη χορωδιακή συνάντηση Δημοτικών Σχολείων Κεντρικής Μακεδονίας, η οποία θα φιλοξενηθεί στο Ασβεστοχώρι Θεσσαλονίκης.

Να σημειωθεί ότι η τελική γιορτή αποχαιρετισμού της φετινής σχολικής χορωδιακής χρονιάς έχει προγραμματιστεί για τις 13 Ιουνίου στο δημοτικό θέατρο Καλαμαριάς «Μελίνα Μερκούρη».