Επιστροφή στα θρανία για τους μαθητές του Γυμνασίου Χασιώτη και των Λυκείων της ΑΓΣ
31. 01. 2021

Έπειτα από σχεδόν 2,5 μήνες, οι μαθητές του Γυμνασίου Χασιώτη και των Λυκείων της Σχολής επέστρεψαν στις σχολικές αίθουσες. Οι εκπαιδευτικοί των δύο συγκεκριμένων βαθμίδων υποδέχθηκαν τους μαθητές τηρώντας όλα τα πρωτόκολλα και τους κανόνες προστασίας, αλλά και παράλληλα με πολύ ενθουσιασμό, χαρά, θετική διάθεση και ζεστασιά.

«Τα παιδιά ανταποκρίθηκαν με ωριμότητα, υπομονή και αισιοδοξία στην πρόκληση της απομόνωσης. Οι εκπαιδευτικοί του Γυμνασίου Χασιώτη υποστήριξαν τους μαθητές και τις οικογένειές τους με κάθε δυνατό τρόπο, μέσα στο οργανωμένο πλαίσιο της εξ αποστάσεως υποστήριξης αυτής της δύσκολης περιόδου. Οι προετοιμασίες για την επαναλειτουργία του σχολείου πραγματοποιήθηκαν με εντατικό ρυθμό. Η κατάλληλη διαμόρφωση των χώρων, το καθημερινό πρόγραμμα του σχολείου, η προετοιμασία των βιωματικών δραστηριοτήτων, η απαραίτητη επικοινωνία με τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας, ήταν μερικές από τις ενέργειες που απαιτούνταν για την ομαλή και ασφαλή επιστροφή των αγαπημένων μας παιδιών», δήλωσε ο διευθυντής του Γυμνασίου Χασιώτη, Δημήτρης Σλαβούδης.

«Η επιστροφή των μαθητών μας στις τάξεις λειτούργησε λυτρωτικά και έδωσε καινούργια δυναμική στην εκπαιδευτική μας κοινότητα», υπογράμμισε ο διευθυντής του Γενικού Λυκείου, Πάρης Πετράς, ενώ από την πλευρά του ο διευθυντής του Επαγγελματικού Λυκείου, Απόστολος Βουρκούδης, είπε: «Ο συντονισμός έγινε με όλες τις προφυλάξεις που έπρεπε να ληφθούν στο πλαίσιο της ασφαλούς λειτουργίας μας και θεωρούμε πως αυτή τη φορά, οι μαθητές μας είναι ακόμη πιο συνειδητοποιημένοι και συνεργάσιμοι».

Σημαντική ήταν και η δουλειά που έκαναν τα στελέχη του τμήματος Student Services σε ότι αφορά την προετοιμασία για την επαναλειτουργία του οικοτροφείου και την έναρξη των υπόλοιπων εξωσχολικών δραστηριοτήτων. Ο coordinator of residence life, Κωνσταντίνος Γκιουζέλης, εξηγεί όλες τις ενέργειες που έγιναν πριν από την επιστροφή των μαθητών.

Δήλωση μαθητήριας Β' τάξης του ΕΠΑΛ, Κατερίνας Ανδρεσάκη:

Και της μαθήτριας Α' τάξης του ΓΕΛ, Ελένης-Αρσενίας Θεολόγη:

Με την ευκαιρία, οι διευθυντές των δύο Λυκείων έκαναν αναφορά σε ερωτηματολόγιο που στα μέσα του περασμένου Δεκεμβρίου οι μαθητές κλήθηκαν να απαντήσουν σχετικά με την εμπειρία τους κατά την περίοδο της αναστολής της δια ζώσης  λειτουργίας των σχολείων και την τηλεκπαίδευση. Σε μία εκ των ερωτήσεων για το τι  τους έλειψε περισσότερο απ’ όλα, η συντριπτική πλειοψηφία απάντησε: το σχολείο, οι δραστηριότητες, τα προγράμματα, η πρακτική άσκηση, οι τάξεις, οι στιγμές ευθυμίας, οι παρέες, η στοργική «γκρίνια» των καθηγητών τους. «Η καθημερινή μας εμπειρία απ’ όλο αυτό το διάστημα, αποδεικνύει με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο, ότι η εξ αποστάσεως εκπαιδευτική υποστήριξη αποτελεί μεν ένα αναγκαίο εργαλείο, αλλά για αυτές τις ηλικίες, τίποτα δε μπορεί να αντικαταστήσει τη διαδραστικότητα και την ομορφιά της δια ζώσης σχολικής λειτουργίας», τόνισαν οι διευθυντές.