Μία Κυριακή στη Σχολή για δημοσιογράφους και στελέχη ΜΜΕ
25. 02. 2019

Την Κυριακή 24 Φεβρουαρίου και για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, η Αμερικανική Γεωργική Σχολή είχε τη χαρά και την τιμή να υποδεχθεί δημοσιογράφους και στελέχη Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης μετά από σχετική πρόσκληση του Τμήματος Εγγραφών και Επικοινωνίας.

Στο αμφιθέατρο του εκπαιδευτικού κέντρου «Αλίκη Περρωτή» του Perrotis College ενημερώθηκαν για το Γυμνάσιο Χασιώτη, το οποίο τελεί υπό αδειοδότηση και θα ξεκινήσει τη λειτουργία του τον Σεπτέμβριο του 2019. Την παρουσίαση έκαναν ο διευθυντής της νέας εκπαιδευτικής βαθμίδας, Δημήτρης Σλαβούδης και ο αρχιτέκτονας του νέου κτιρίου, Χρήστος Παπάς από το γραφείο 406 architects. Ακολούθησε η παρουσίαση, από την υπεύθυνη εταιρικών σχέσεων της Σχολής Δώρα Αναστασιάδου, του Προγράμματος Υποτροφιών των μαθητών και των σπουδαστών καθώς και εταιριών που έχουν συνδράμει σε αυτό. Ο κύκλος των παρουσιάσεων στο αμφιθέατρο έκλεισε με έναν σύντομο απολογισμό των δράσεων όλων των τμημάτων της Σχολής και του Perrotis College για το 2018.

Στη συνέχεια, οι προσκεκλημένοι μετέβησαν στο γαλακτοκομείο όπου ενημερώθηκαν από τον διευθυντή της Σχολής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και επικεφαλής του εκπαιδευτικού αγροκτήματος, Δρ. Ευάγγελο Βέργο, για τη παστερίωση και τη συσκευασία του γάλακτος και αμέσως μετά ο υπεύθυνος της πρακτικής άσκησης Απόστολος Βουρκούδης, έδειξε πως γίνεται το τυροζούλι. Καθότι η δράση γινόταν σε ένα βιωματικό σχολείο, οι προσκεκλημένοι έφτιαξαν -κυριολεκτικά- με τα χέρια τους το δικό τους τυρί.

Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε στο εστιατόριο της Σπουδαστικής Εστίας «Αλίκη Περρωτή», όπου παραβρέθηκε και ο πρόεδρος της Σχολής και του Perrotis College, Δρ. Πάνος Κανέλλης. Εκτός από τα φαγητά που είχαν μαγειρευτεί με προϊόντα της Σχολής, οι προσκεκλημένοι δοκίμασαν τόσο τη γαλοπούλα «Πασσιάς» που φέρει τη σφραγίδα ποιότητας της Σχολής, όσο και ραβιόλια που ετοίμασαν οι μαθητές των λυκείων.

Ήταν ένα χαλαρό και όμορφο Κυριακάτικο κάλεσμα που έδωσε τη δυνατότητα σε πολλούς δημοσιογράφους να ενημερωθούν γύρω από το πολυδιάστατο έργο της Σχολής και να αποκτήσουν εικόνες και προσωπική άποψη για τη σημαντική δουλειά που γίνεται στο campus.

Το ραντεβού ανανεώθηκε για το 2020…

Διαβάστε τι έγραψαν για την επίσκεψή τους στη Σχολή η Voria, η Παράλλαξη, το ka-business και η Agronews.

Μία Κυριακή στη Σχολή για δημοσιογράφους και στελέχη ΜΜΕ