Ομιλία του συγγραφέα Carl Wilkens σε μαθητές & σπουδαστές
04. 12. 2019

Για τον τρόπο με τον οποίο βίωσε τη γενοκτονία που συντελέστηκε στη Ρουάντα πριν από 25 χρόνια, μίλησε στους μαθητές της ΑΓΣ και τους σπουδαστές του Perrotis College, ο γνωστός Αμερικανός συγγραφέας, Carl Wilkens. Ήταν ο τελευταίος Αμερικανός που εγκατέλειψε την πολύπαθη Αφρικανική χώρα κατά τη γενοκτονία του 1994. Τότε, είχε φροντίσει να φύγει η οικογένειά του από τη Ρουάντα αλλά επέλεξε ο ίδιος να μείνει πίσω για να βοηθήσει ομάδες ορφανών παιδιών γύρω από την πρωτεύουσα, σώζοντας εκατοντάδες από αυτά. Το 2011, ολοκλήρωσε ένα βιβλίο που περιγράφει αυτές τις μέρες με τίτλο «I’m Not Leaving». Κάθε χρόνο επιστρέφει στη Ρουάντα με μαθητές και εκπαιδευτικούς προκειμένου να δουν πώς οι ντόπιοι συνεργάζονται για να ανοικοδομήσουν τη χώρα τους. Κατά τη διάρκεια της συζήτησης προβλήθηκε σχετικό ντοκιμαντέρ του Carl Wilkens, ο οποίος στη συνέχεια απάντησε σε ερωτήσεις μαθητών και σπουδαστών.

Ομιλία του συγγραφέα Carl Wilkens σε μαθητές & σπουδαστές