Τους Τρεις Ιεράρχες τίμησαν οι μαθητές της ΑΓΣ
30. 01. 2023

Τους Τρεις Ιεράρχες, προστάτες των γραμμάτων και της Παιδείας, τίμησε η εκπαιδευτική κοινότητα της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής. Ανήμερα του εορτασμού και στον Ι.Ν. της Σχολής, ο οποίος είναι αφιερωμένος σε έναν από τους Τρεις Ιεράρχες (Ιωάννης ο Χρυσόστομος) ο πατέρας Φιλόθεος τέλεσε Θεία Δοξολογία, την οποία παρακολούθησαν μαθητές.

Ο Μέγας Βασίλειος, ο Γρηγόριος ο Θεολόγος και ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος τιμώνται μαζί (αν και ο καθένας έχει δική του εορτή) στις 30 Ιανουαρίου. Και οι τρεις έχουν πολλά κοινά γνωρίσματα: ζούσαν απλή ζωή χωρίς πολυτέλειες, αφιέρωσαν τη ζωή τους στους φτωχούς και τους δυστυχισμένους, αγάπησαν τα γράμματα, έγιναν μεγάλοι  δάσκαλοι και σπουδαίοι ρήτορες.