Νέο πολιτιστικό - εκπαιδευτικό πρόγραμμα της ΑΓΣ
17. 10. 2022

Οι «Νεαροί περιηγητές της Θεσσαλονίκης» είναι το νέο πολιτιστικό – εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής. Πρόκειται για οργανωμένες θεματικές ιστορικές περιηγήσεις σε πρωινά Κυριακής και απευθύνεται σε παιδιά Δ’ τάξης του Δημοτικού έως και Α’ τάξης Γυμνασίου.

Κυρίαρχος στόχος είναι να ανακαλύψουν τα παιδιά με τρόπο βιωματικό την ιστορία, τον πολιτισμό, τις παραδόσεις και τους ανθρώπους της Θεσσαλονίκης και να συνδεθούν μαζί της. Άλλωστε, η πόλη χαρακτηρίστηκε πολλές φορές ως σταυροδρόμι ανθρώπων, πολιτισμών, γλωσσών, εμπορίου, γεύσεων ακόμη και πρακτόρων! Με οκτώ θεματικές ιστορικές περιηγήσεις οι διοργανωτές θα επιχειρήσουν με τους «Νεαρούς περιηγητές» να αναζητήσουν απαντήσεις.

Τα θέματα των περιηγήσεων είναι:

• 1η - Η Θεσσαλονίκη σταυροδρόμι των λαών… από την αρχαιότητα έως σήμερα
  • 2η - Η Θεσσαλονίκη της καθημερινής ζωής