Απόφοιτοι της ΑΓΣ που σπουδάζουν στις Η.Π.Α. μέσω του προγράμματος Study USA μοιράζονται την εμπειρία τους με μαθητές των Λυκείων
19. 12. 2019

Για τις γνώσεις που έλαβαν στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή και πως αυτές αποτέλεσαν στέρεο υπόβαθρο για να ανταπεξέλθουν στις υψηλές απαιτήσεις των αμερικανικών πανεπιστημίων, μίλησαν 14 απόφοιτοί της ΑΓΣ, οι οποίοι πλέον είναι φοιτητές σε διακεκριμένα πανεπιστήμια των Η.Π.Α.. Πρόκειται για αποφοίτους τόσο του Γενικού όσο και Επαγγελματικού Λυκείου της Σχολής που, ανταποκρινόμενοι στην πρόσκληση του τμήματος Student Services, επισκέφτηκαν τους γνώριμους - σε αυτούς - χώρους της Σχολής. Συναντήθηκαν στο Learning Commons της βιβλιοθήκης «Δημήτρης και Αλίκη Περρωτή» με μαθητές και των τριών τάξεων του ΓΕΛ και του ΕΠΑΛ. Οι συναντήσεις πραγματοποιήθηκαν το απόγευμα της Τετάρτης 18 Δεκεμβρίου 2019 και της Πέμπτης 9 Ιανουαρίου 2020.

Στην πρώτη συμμετείχαν οκτώ φοιτητές – απόφοιτοι της ΑΓΣ και συγκεκριμένα οι: Γιώργος Γκολόης (Kalamazoo College), Αθανασία Κυτούδη (Union College), Ελένη Κυτούδη (Franklin & Marshall College), Νεφέλη Ιβάνοβιτς (Haverford College), Χριστίνα Ρέπα (Viterbo University), Ειρήνη Συμεωνίδου (Berea College), Μυρσίνη Μάνου Γεωργίλα (Richmond University) και Δανάη Ψαραδέλλη (Davidson College). Στη συνάντηση της 9ης Ιανουαρίου συμμετείχαν οι: Μαρία Αναστασιάδου (Berea / University of Helsinki), Δημήτρης Χαβούζης (Davidson College), Μελίνα Κοφοκότσιου (Pomona College), Μυρσίνη Μάνου Γεωργίλα (Richmond College), Μαρισέλ Μερολλάρι  (Bowdoin College) και Στηβ Βασιλειάδης (Gannon University).

Ως μαθητές, εκμεταλλεύτηκαν τη δυνατότητα που τους παρέχει η ΑΓΣ για σπουδές στις Η.Π.Α., συμμετέχοντας στο επιτυχημένο πρόγραμμα "Study USA". Μέσω του προγράμματος, τα τελευταία επτά χρόνια, 48 μαθητές συνέχισαν τις σπουδές τους σε αμερικανικά πανεπιστήμια με υποτροφία συνολικού ύψους 11,2 εκατομμυρίων δολαρίων. Και οι 14 φοιτητές τόνισαν ότι οι γνώσεις που έλαβαν στα θρανία της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής αποδείχθηκαν πολύτιμες για τις σπουδές του στην άλλη όχθη του Ατλαντικού. Μάλιστα, υπογράμμισαν ότι πολλά από τα εισαγωγικά μαθήματα του πανεπιστημίου, τα είχαν ήδη διδαχθεί στην ΑΓΣ και με αυτόν τον τρόπο αισθάνθηκαν ότι είχαν μεγάλο πλεονέκτημα σε σύγκριση με συμφοιτητές τους από άλλες χώρες.

Λίγα λόγια για το πρόγραμμα “Study USA”

Από την Α’ τάξη του Γενικού Λυκείου όσοι μαθητές ενδιαφέρονται να συνεχίσουν σε κάποιο αμερικανικό πανεπιστήμιο δηλώνουν συμμετοχή στο πρόγραμμα "Study USA" της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής. Πρέπει να δίνουν ιδιαίτερη βάση στους βαθμούς, την αγγλική γλώσσα και το πρόγραμμα πρακτικής άσκησης. Επίσης, οφείλουν να συμμετέχουν σε λέσχες και να αναπτύσσουν έντονη κοινωνική δραστηριότητα στην οικοτροφειακή ζωή και τον εθελοντισμό. Στη Β’ τάξη, πρέπει να συνεχίσουν να έχουν καλούς βαθμούς και να ενισχύσουν σημαντικά το επίπεδο της αγγλικής γλώσσας. Έχοντας εξασφαλίσει την επιτυχία στο πρόγραμμα, στις αρχές της Γ’ τάξης κάνουν αιτήσεις στα πανεπιστήμια των Η.Π.Α. στα οποία επιθυμούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους. Τα πανεπιστήμια κάνουν την επιλογή τους αλλά παράλληλα παρακολουθούν και ενημερώνονται για τους βαθμούς των μαθητών μέχρι και το τέλος της σχολικής χρονιάς.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε: https://www.afs.edu.gr/σπουδές-στην-αμερική/