Συμμετοχή της ΑΓΣ σε διαγωνισμό αξιολόγησης ζώων και οινογευσιγνωσίας στο Παρίσι
03. 03. 2020

Στο διαγωνισμό αξιολόγησης ζώων και οινογευσιγνωσίας που έλαβε χώρα στο πλαίσιο της Διεθνούς Αγροτικής Έκθεσης, η οποία διοργανώνεται κάθε χρόνο από το γαλλικό υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης (Salon International De L’Agriculture – International Agricultural Show) συμμετείχαν δύο μαθητές του Επαγγελματικού Λυκείου, ένας μαθητής του Γενικού Λυκείου και ένας σπουδαστής του Ι.ΙΕΚ της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής.

Οι μαθητές είχαν στη διάθεσή τους μία ώρα για να αξιολογήσουν δύο είδη μοσχαριών Prim-Holstein (γαλακτοπαραγωγής) και Limousin (κρεατοπαραγωγής) ανάλογα με τα χαρακτηριστικά τους. Συγκεκριμένα, ο Δημήτρης Μαρμάρου της Γ’ τάξης του Γενικού Λυκείου κατέλαβε την 27η θέση, ο Αλέξανδρος Παυλόπουλος της Γ’ τάξης του Επαγγελματικού Λυκείου (Ζωϊκή παραγωγή) κατέλαβε την 55η θέση και ο Παναγιώτης Μπαχτσεβάνης την 58η θέση σε σύνολο 20 χωρών. Αντίστοιχα, στην αξιολόγηση του κρασιού ο σπουδαστής του Ι.ΙΕΚ Ανδρέας Ποικιλίδης, μετά απο εξειδικευμένα μαθήματα οινογνωσίας του καθηγητή Γιάννη Γκατζώλη, κατέλαβε με επιτυχία την 7η θέση.

Οι μαθητές, μαζί με την καθηγήτρια-συνοδό, Άννα Παπαευαγγέλου, είχαν την ευκαιρία να λάβουν μέρος στη μεγαλύτερη Αγροτική Έκθεση της ηπείρου και να γνωρίσουν μαθητές από όλη την Ευρώπη.