Πανηγύρι Αγίου Ιωάννου Χρυσοστόμου
14. 11. 2022

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, η Αμερικανική Γεωργική Σχολή γιόρτασε τη μνήμη του προστάτη της, Αγίου Ιωάννου Χρυσοστόμου, την Κυριακή 13 Νοεμβρίου, στην ομώνυμη εκκλησία που βρίσκεται στις εγκαταστάσεις της. Οι εκδηλώσεις άρχισαν με την τέλεση Θείας Λειτουργίας, στην οποία συνέδραμαν πέντε ψάλτες από τον 'Βυζαντινό χορό Ηδύμελον' και ο υπάλληλος της Σχολής, Δημήτρης Καπίκης. Ακολούθησε περιφορά της εικόνας και διάθεση προϊόντων του Εκπαιδευτικού Αγροκτήματος από μαθητές.

Μέρος των εσόδων θα διατεθεί για τις ανάγκες και τον εξωραϊσμό του Ιερού Ναού Αγίου Ιωάννου Χρυσοστόμου. Να σημειωθεί ότι φέτος συμπληρώθηκαν 70 χρόνια από τη μέρα (26 Αυγούστου 1952) που τοποθετήθηκε ο θεμέλιος λίθος του ναού παρουσία του Αρχιεπισκόπου Παντελεήμονα και του τότε διευθυντή της Σχολής Charlie House.