Μέλη της Παγκόσμιας Διακοινοβουλευτικής Ένωσης του Ελληνισμού από επτά χώρες, επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις της ΑΓΣ
14. 03. 2022

Στις εγκαταστάσεις της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής ξεναγήθηκαν μέλη της Παγκόσμιας Διακοινοβουλευτικής Ένωσης του Ελληνισμού τη Δευτέρα 14 Μαρτίου. Η επίσκεψη αποτέλεσε συνέχεια εκείνης που είχε πραγματοποιηθεί τον περασμένο Νοέμβριο.

Επικεφαλής ήταν ο πρόεδρος της Ένωσης, Γερουσιαστής της Πολιτείας του Rhode Island των Η.Π.Α., Leonidas Raptakis και συμμετείχαν οι:

1. Γερουσιαστής της Πολιτείας του Wyoming των Η.Π.Α., Stephan Pappas (ταμίας της Ένωσης)
  2. Γερουσιαστής της Πολιτείας της Californiaτων Η.Π.Α., AndreasBorgeas
  3. Αντιπρόσωπος της Πολιτείας του Connecticutτων Η.Π.Α., NicoleKlarides-Ditria
  4. Αντιπρόσωπος της Πολιτείας της Pennsylvaniaτων Η.Π.Α., SteveMalagari
  5. Βουλευτής Καναδά, Emmanouella Labropoulos
  6. Βουλευτής Γαλλίας, Marietta Karamanli
  7. Βουλευτής Αλβανίας, Vangelis Doules
  8. Βουλευτής Κένυας, KenyaPassaris
  9. Βουλευτής Αυστραλίας, Kat Theophanous
  10. Πρώην βουλευτής Αυστραλίας, TheoTheophanous

Την αντιπροσωπεία πλαισίωνε η διευθύντρια επικοινωνίας της Ένωσης, Ζέφη Καργίδου.

Οι ομογενείς Γερουσιαστές και Βουλευτές, ξεναγήθηκαν στο campusτης Σχολής από τον πρόεδρο, Dr.Lansdale, ο οποίος τους ενημέρωσε για την ιστορία, τις εκπαιδευτικές δομές και την αποστολή του Ιδρύματος. Όλοι τους δήλωσαν εντυπωσιασμένοι τόσο από τις εγκαταστάσεις της Σχολής, όσο και από το έργο της, ιδιαίτερα σε ό,τι αφορά την προώθηση των αμερικανικών παραδόσεων και της κουλτούρας στην Ελλάδα και την ευρύτερη περιοχή. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με γεύμα από προϊόντα του Εκπαιδευτικού Αγροκτήματος, με τη συμμετοχή στελεχών της Σχολής.