ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Γινόμαστε "Πράκτορες του πλανήτη"!
03. 04. 2017

Στο πλαίσιο του καινοτόμου βιωματικού προγράμματος της Φιλαναγνωσίας, στη Δ' τάξη υποδεχτήκαμε στην τάξη μας δύο πράκτορες του πλανήτη που ήρθαν για να μας αναθέσουν μία δύσκολη αποστολή! Αφού ο καθένας μας απέκτησε την ταυτότητα του πράκτορα, ξεκινήσαμε όλοι μαζί να λύσουμε το πρόβλημα. Οι ύποπτοι, ο κ. Πουφ και η κ. Πιφ, τα βρομερά μόρια διοξειδίου του άνθρακα και μεθανίου, προκαλούν ένα σωρό καταστροφές στον πλανήτη. Ενεργειακές σπατάλες συμβαίνουν σε κάθε γωνιά της γης, σε σπίτια, σε εργαστάσια εξαιτίας λανθασμένων επιλογών μας. Έτσι λοιπόν, αναλάβαμε να εργαστούμε ομαδικά και τελικά καταφέραμε να λύσουμε το πρόβλημα!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε