ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Γιατί τα φύλλα αλλάζουν χρώμα; (STEM)
05. 10. 2016

Στο πλαίσιο του βιωματικού προγράμματος "Δάσος", περίμενε σήμερα τους μαθητές της Β' τάξης μία πολύ ξεχωριστή εμπειρία! Καθώς τις προηγούμενες ημέρες μιλήσαμε για τη φωτοσύνθεση, τα παιδιά εξέφρασαν την απορία “Γιατί τα φύλλα αλλάζουν χρώμα το φθινόπωρο;”. Έπρεπε επομένως να το εξερευνήσουμε! Τι καλύτερο λοιπόν, από ένα πείραμα στο εργαστήριο για να απαντήσουμε στην απορία μας; Φορέσαμε τις εργαστηριακές μας ποδιές και επισκεφτήκαμε το εργαστήριο χημείας του Δευτεροβάθμιου Σχολείου, παίρνοντας μαζί μας διάφορα φύλλα από την αυλή του σχολείου μας. Εκεί μας περίμενε η καθηγήτρια, κυρία Ελένη Γιαννιού, μαζί με μαθητές της. Τα παιδιά χωρισμένα σε ομάδες συμμετείχαν ενεργά σε όλες τις φάσεις του πειράματος. Έκοψαν τα φύλλα και τα διέλυσαν μέσα σε οινόπνευμα για να βγάλουν τις χρωστικές τους. Παρατήρησαν ένα σκουροπράσινο υγρό. Στη συνέχεια, πήραμε τα δοχεία στην τάξη μας και βάλαμε ειδικό διηθητικό χαρτί πάνω στο οποίο άρχισαν σιγά σιγά να εμφανίζονται τα διάφορα χρώματα των φύλλων. Το συμπέρασμά μας: μέσα στα φύλλα “κρύβονται” και άλλα χρώματα πέρα από το πράσινο, όμως η χλωροφύλλη είναι πολύ “δυνατή” και τα καλύπτει όλα με το πράσινο χρώμα της. Το φθινόπωρο που το φως του ήλιου είναι λιγοστό (και άρα η χλωροφύλλη κάνει λιγότερη δουλίτσα) βγαίνουν στην επιφάνεια και τα υπόλοιπα χρώματα. Κι έτσι έχουμε την ευκαιρία να βλέπουμε αυτές τις όμορφες φθινοπωρινές εικόνες!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε