ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Συνέντευξη από έναν ζωντανό θρύλο της Νεανικής Λογοτεχνίας
21. 03. 2018

Έναν πραγματικά ζωντανό θρύλο της παιδικής και νεανικής λογοτεχνίας, την Άλκη Ζέη, είχαν την ευκαιρία να συναντήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε' Δημοτικού. Μπορεί η αγαπημένη συγγραφέας να μας ταξιδέυει στις ιστορίες της "με μολύβι φάμπερ 2", η συνάντησή μας όμως έγινε με την αξιοποίηση της Τεχνολογίας, με την οποία η Άλκη Ζέη είναι πολύ εξοικειωμένη, όπως μας ομολόγησε. Μεταφερθήκαμε στην αίθουσα της Βιβλιοθήκης και τα παιδιά πραγματικά "βομβάρδισαν" τη συγγραφέα με δεκάδες ερωτήσεις: για τα παιδικά της χρόνια, την Κατοχή και τον Εμφύλιο, τα δικά της αναγνώσματα ως παιδί, τους ήρωες των βιβλίων της. Την τμητική τους, βέβαια, είχαν οι ήρωες από τη "Μωβ Ομπρέλα", βιβλίο που επεξεργαστήκαμε στο πλαίσιο του προγράμματος Φιλαναγνωσίας.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε