ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Γινόμαστε μικροί φαρμακοποιοί! (STEM)
24. 02. 2017

Στο πλαίσιο του καινοτόμου βιωματικού προγράμματος της Υγιεινής Διατροφής, υποδεχθήκαμε σήμερα η Β' τάξη τη STEM Academy Coordinator, κα Γρηγοριάδου, για να υλοποιήσουμε ένα Toothpaste Science Project!

Ο στόχος μας ήταν να κατανοήσουμε πώς επηρεάζονται τα δόντια μας από τις τροφές που καταναλώνουμε. Κάναμε ένα πείραμα για να διαπιστώσουμε την επίδραση των τροφών και οφείλουμε να ομολογήσουμε ότι τα αποτελέσματα μας εξέπληξαν και μας προβλημάτισαν!

Στο δεύτερο κομμάτι του project, φτιάξαμε τη δική μας οδοντόκρεμα! Τα παιδιά συνεργάστηκαν σε μικρές ομάδες και τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά επιτυχημένα!

Όλα τα παιδιά πήραν σπίτι τους ένα μικρό βαζάκι με δείγμα από την οδοντόκρεμα που φτιάξαμε.

Ευχαριστούμε την κα Γρηγοριάδου για την επίσκεψη!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε