ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Μαθαίνοντας την Ελλάδα... αλλιώς
27. 03. 2018

Σε ένα αλλιώτικο ταξίδι γνώσης είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν οι μαθητές της Ε' Δημοτικού που επισκέφτηκαν τον πολυχώρο πολιτισμού “Μικρός Λυρικός Πλανήτης” και συμμετείχαν΄στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Η Ελλάδα... αλλιώς”. Η δραση - η οποία πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του βιωματικού πρόγραμματος "Παραγωγή και Κατανάλωση" και σε σύνδεση με το μάθημα της Γεωγραφίας είχε λίγο από όλα: ερωτήσεις, παντομίμα, μέχρι και ομαδικά κινητικά παιχνίδια. Αφού χωριστήκαμε σε ομάδες, παίξαμε ένα ομαδικό επιδαπέδιο παιχνίδι και είχαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε τις γνώσεις μας πάνω στην ελληνική Γεωγραφία ταξιδεύοντας στη μυθολογία, τα προϊόντα, την ιστορία και τις φυσικές ομορφιές διαφορετικών περιοχών της χώρας μας.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε