ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Μικροί μετεωρολόγοι εν δράσει!
11. 10. 2018

Ξεκινήσαμε σήμερα στο Α1 με πολύ ενθουσιασμό το ταξίδι μας στον μαγικό κόσμο του… καιρού! Ξεκινήσαμε σιγά σιγά να απαντάμε σε απορίες παλιές... αλλά και καινούριες, ερωτήσεις που προέκυπταν μέσα από τη ζωντανή συζήτηση! Μιλήσαμε για τα όργανα μέτρησης που χρησιμοποιούν οι μετεωρολόγοι και είδαμε ζωντανή εικόνα από δορυφόρο!

Οι μικροί μετεωρολόγοι φτιάξαμε έναν απλό μετεωρολογικό σταθμό, κατασκευάζοντας σε ομάδες απλά όργανα μέτρησης υλικά που έχουμε και στο σπίτι μας (ανεμόμετρο, ανεμοδείκτη, βροχόμετρο).

Στο εργαστήριο του σχολείου μας μιλήσαμε για τον κύκλο του νερού και φτιάξαμε βροχή!

Και όταν η βροχή ήρθε από τον ουρανό, βρήκαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε τα βροχόμετρά μας!

Τέλος, ξεκινήσαμε το “γύρισμα” του δελτίου καιρού! Οι μικροί μετεωρολόγοι έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και το αποτέλεσμά είναι ξεκαρδιστικό! Σε μικρές ομάδες τα παιδιά παρουσίαζαν διάφορα καιρικά φαινόμενα και τις προτάσεις τους.

Ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία για όλους!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε