ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Ένα διαφορετικό κυνήγι θησαυρού! (STEM)
15. 09. 2017

Στο πλαίσιο της εισαγωγής στο βιωματικό προγράμματος “Δάσος” και σε σύνδεση με την ενότητα “Φθινόπωρο” της Γλώσσας, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄τάξης βγήκαν από την τάξη τους και έκαναν μία μεγάλη βόλτα στη Σχολή για να παρατηρήσουν τις αλλαγές της φύσης αυτή την εποχή του χρόνου. Πέρασαν από τον λαχανόκηπο και τον ελαιώνα  και κατέληξαν στο μεγάλο δάσος της Σχολής.

Εκεί, τα παιδιά σε ζευγαράκια είχαν μία αποστολή! Ένα κυνήγι θησαυρού αντικειμένων από το δάσος, όπως κλαδάκια, φύλλα, πικραλίδες, πετρούλες κ.α.

Ήταν μία συναρπαστική εμπειρία για τους μαθητές, οι οποίοι έβαλαν σε δράση την παρατηρητικότητα τους! Στο τέλος, επιστρέψαμε στην τάξη και η κάθε ομάδα παρουσίασε τα ευρήματά της!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε