ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Τιμούμε την επανάσταση της 25ης Μαρτίου 1821
22. 03. 2019

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ' τάξης γιόρτασαν και φέτος την επέτειο της Επανάστασης της 25ης Μαρτίου 1821, παρουσιάζοντας την παράσταση που είχαν ετοιμάσει στις υπόλοιπες τάξεις του σχολείου, αλλά και στους γονείς τους.

Στήνοντας ένα ερευνητικό εργαστήριο πάνω στη σκηνή, χρησιμοποίησαν πηγές της εποχής, πίνακες ζωγραφικής, τραγούδια, αλλά και παραδοσιακούς χορούς, για να προσεγγίσουν τις συνθήκες της Τουρκοκρατίας και τα γεγονότα της Επανάστασης των Ελλήνων για ανεξαρτησία. Τα παιδιά είχαν έτσι τη δυνατότητα να προσεγγίσουν βιωματικά την ιστορία, να γνωρίσουν αλλά και να παρουσιάσουν τα όσα συνέβησαν μέσα από τα ίδια τα αυθεντικά κείμενα και τις εικόνες της περιόδου εκείνης.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε