ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Project Β΄ τάξης: Μες στο μουσείο!
03. 02. 2020

Μας πληροφορούν, μας εντυπωσιάζουν, μας μαγεύουν, μας ταξιδεύουν στο παρελθόν και στο μέλλον… Είναι τα μουσεία, μέσα στα οποία υπάρχουν όλου του κόσμου οι θησαυροί. Ώρα για εξερεύνηση!

Οι μαθητές της Β΄ τάξης άρχισαν την περιήγησή τους στον κόσμο των μουσείων, με την επίσκεψη σε ένα “ζωντανό” μουσείο, το campus της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, όπου είχαν τη δυνατότητα να παρατηρήσουν από κοντά γεωργικά εργαλεία του παρελθόντος και να τα συγκρίνουν με τα σημερινά.

Ακολούθησε επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Θεσσαλονίκης, όπου τα παιδιά γνώρισαν ασχολίες της καθημερινής ζωής του παρελθόντος, είδαν από κοντά υδροκίνητες μηχανές και παρατήρησαν παραδοσιακές φορεσιές απ’ όλη την Ελλάδα.

Η ιδέα δεν άργησε να έρθει! Ένα μουσείο αγαπημένων αντικειμένων στην τάξη! Και όλοι στρώθηκαν στη δουλειά. Τα παιδιά έφεραν αντικείμενα, τα χώρισαν σε κατηγορίες, έφτιαξαν λεζάντες και ετοίμασαν την έκθεσή τους.

Στο μάθημα των Εικαστικών δημιούργησαν παραδοσιακές φορεσιές με την τεχνική του κολάζ.

Γνώρισαν τους αργαλειούς και έφτιαξαν τις δικές τους δημιουργίες σε μικρούς αυτοσχέδιους αργαλειούς.

Στο τέλος ετοιμάστηκαν οι προσκλήσεις και μοιράστηκαν σε όλες τις τάξεις του σχολείου.

Με μεγάλη χαρά οι μαθητές των δύο τμημάτων της Β΄ τάξης υποδέχτηκαν τους καλεσμένους τους!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε