ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Μαγειρεύουμε υγιεινά μαζί με τους γονείς μας!
15. 02. 2018

Στο πλαίσιο του προγράμματος της "Υγιεινής Διατροφής", οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β' τάξης, με πολύ μεγάλη χαρά υποδέχτηκαν τους γονείς τους, για να τους βοηθήσουν στις μαγειρικές τους απόπειρες!

Συναντήθηκαν, λοιπόν, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου, όπου η διατροφολόγος του σχολείου, κα Δάφνη Νταλάπα, είχε ετοιμάσει τα πάντα! Το μόνο που έμενε ήταν να βάλουν οι μικροί σεφ τις ποδίτσες τους, να σηκώσουν τα μανίκια και να μαγειρέψουν.

Όλοι μαζί ακολούθησαν τις οδηγίες και τις συμβουλές που τους δόθηκαν και προετοίμασαν χειροποίητα νιόκι με σάλτσα ντομάτας και μανιτάρια! Φυσικά, μετά την ολοκλήρωση της δράσης, δοκίμασαν τη δημιουργία τους, η οποία ενθουσίασε παιδιά και γονείς με τη γεύση της!

Περάσαμε υπέροχα! Ευχαριστούμε όλους τους γονείς που ήταν μαζί μας και φυσικά όλους όσους ήταν κοντά μας με τη σκέψη τους!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε