ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Εμπλουτίζουμε το ηλεκτρονικό μας φυτολόγιο!
23. 01. 2017

Στο πλαίσιο του βιωματικού περιβαλλοντικού προγράμματος "Δάσος", οι μαθητές της Β' τάξης πήραμε τα iPads και κάναμε μια διαφορετική εξόρμηση στη Σχολή! Αφού παρατηρήσαμε τα φυτά μας στο λαχανόκηπό μας και πώς επέδρασε το κρύο και το χιόνι πάνω τους, κάναμε μια βόλτα στον λαχανόκηπο του Δευτεροβάθμιου σχολείου και στη Σχολή και με τη βοήθεια του κ. Στέργιου γνωρίσαμε διάφορα φυλλοβόλα αλλά και αειθαλή φυτά και δέντρα.

Τα παρατηρήσαμε, είπαμε τα περίεργα ονόματά τους και έπειτα τα φωτογραφίσαμε για να τα προσθέσουμε στο ηλεκτρονικό μας φυτολόγιο. Με την επιστροφή μας στην τάξη, ανοίξαμε την εφαρμογή BookCreator και εμπλουτίσαμε το βιβλίο μας!

Στο τέλος της ώρας, φτιάξαμε και το φυτολόγιο της τάξης, με τα φυτά που είχαμε μαζέψει από την πεζοπορία μας στο Σέιχ Σου και τα οποία είχαμε αποξηράνει.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε