ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Πώς ένα μπουκάλι γίνεται κινούμενο αυτοκινητάκι! (STEM)
15. 02. 2017

Στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού βιωματικού προγράμματος “Μέσα Μεταφοράς”, οι μαθητές της Γ΄ τάξης κατασκεύασαν με απλά υλικά αυτοκινητάκια και τα έθεσαν σε κίνηση, με τη βοήθεια των δασκάλων τους και της κυρίας Βουκλουτζή (STEM advisor and coordinator).

Χρησιμοποιώντας ένα πλαστικό μπαλόνι, καπάκια, καλαμάκια, ξυλάκια και ένα μπαλόνι δημιουργήσαμε ένα μικρό αυτοκινητάκι, το οποίο φουσκώνοντας το μπαλόνι και αφήνοντας στη συνέχεια τον αέρα να φύγει μπορούσε να κινηθεί προς τα εμπρός.

Ολοκληρώνοντας την κατασκευή μας βγήκαμε στην αυλή και δοκιμάσαμε να θέσουμε σε κίνηση τα αυτοκινητάκια μας. Συνειδητοποιήσαμε ότι όσο πιο άρτια ήταν η κατασκευή τόσο πιο εύκολα κινούνταν, έτσι παρατηρούσαμε την κίνηση, επιδιορθώναμε και βελτιώναμε την πορεία του αυτοκινήτου μας.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε