ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Η χειμερινή συγκομιδή της Δ' τάξης!
12. 12. 2017

Μετά από πολύ καιρό ήρθε η ώρα για τη Δ' τάξη να επισκεφτεί τον λαχανόκηπο για τη χειμερινή μας συγκομιδή! Ο κύριος Στέργιος μας περίμενε εκεί και μας βοήθησε να κόψουμε μαρουλάκια από τον κήπο μας, παντζάρια και ραπανάκια, τα οποία πήραμε μαζί μας στο σακουλάκι μας.

Έπειτα περπατήσαμε και πήγαμε στον λαχανόκηπο του λυκείου που μας εντυπωσίασε με τις μεγάλες καλλιέργειές του. Είδαμε όλα τα είδη που είχαν σπείρει εκεί τα παιδιά του λυκείου και δοκιμάσαμε άσπρο και κόκκινο λάχανο.

Στο τέλος κάναμε και μια στάση στον οπωρώνα και είδαμε πώς άλλαξαν τα δέντρα με την έλευση του Χειμώνα, καθώς έχουν πέσει τα φύλλα τους και είναι εντελώς γυμνά. Αφού απολαύσαμε τη βόλτα μας στη φύση επιστρέψαμε στην τάξη με γεμάτες τις σακουλίτσες μας λαχανικά, αλλά και πολλές όμορφες εμπειρίες!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε