ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Οι μάσκες των... συναισθημάτων
19. 01. 2017

Στο πλαίσιο του προγράμματος “Σχολική και Κοινωνική Ζωή” υποδεχτήκαμε σήμερα στην Α΄ τάξη την κυρία Πελαγία. Μέσα από δύο ασκήσεις δουλέψαμε την ενεργητική ακρόαση και την αναγνώριση και έκφραση των συναισθημάτων.

Συγκεκριμένα, στην πρώτη άσκηση ενεργοποίησης, τα παιδιά μαζεύτηκαν σε κύκλο, έκλεισαν τα μάτια τους και μέτρησαν μέχρι το 10. Όταν άνοιξαν τα μάτια τους, τα παιδιά είχαν την οδηγία να πουν με τη σειρά τι δώρο τους έφερε ο Άγιος Βασίλης, χωρίς κανείς να διακόπτει κανένα. Αν κάποιος διέκοπτε, ξεκινούσαμε από την αρχή.

Στη δεύτερη άσκηση, η κυρία Πελαγία είχε γράψει σε ένα κουτάκι πολλά διαφορετικά συναισθήματα. Κάθε μαθητής έπαιρνε από ένα χαρτάκι και έπρεπε να φτιάξει το συναίσθημα στο χαρτάκι, σε μάσκα. Στο τέλος τα παιδιά παρουσίασαν στους συμμαθητές τους.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε