ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Ρωμαϊκή οδοποιία (STEM)
23. 05. 2018

Στο πλαίσιο του προγράμματος ‘Αστική ανάπτυξη’ και σε σύνδεση με το μάθημα της ιστορίας, όπου αυτή την περίοδο οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ' τάξης μελετάμε την ιστορία της Ρώμης, αποφασίσαμε να κάνουμε μια αναδρομή στην παρελθοντική αρχιτεκτονική και να δούμε πώς οι Ρωμαίοι κατασκεύαζαν τους δρόμους τους.

Με τη βοήθεια της κυρίας Χρύσας μάθαμε στην αρχή πολλές χρήσιμες πληροφορίες για τη ρωμαϊκή οδοποιία και στη συνέχεια μεταφερθήκαμε στην πίσω αυλή για να κατασκευάσουμε τους δικούς μας δρόμους σε διαστρωμάτωση. Ετοιμάσαμε τα υλικά που θα χρειαζόμασταν και κατασκευάσαμε τους δρόμους μας βάζοντας σε στρώσεις τσιμέντο, ελαφρόπετρα και πλακάκια, όπως ακριβώς και οι αρχαίοι Ρωμαίοι!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε