ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Η Θεσσαλονίκη... αλλιώς (project Δ΄τάξης)
01. 01. 1970

Το project της Δ΄τάξης είχε θέμα τις εναλλακτικές μορφές ενέργειας και την αειφορία. Αφού πρώτα ερευνήσαμε τις μορφές ενέργειας που υπάρχουν, τον τρόπο που ηλεκτροδοτείται σήμερα η πόλη μας και τι αρνητικές συνέπειες του εργοστασίου παραγωγής ρεύματος από λιγνίτη, αποφασίσαμε να αναλάβουμε δράση! Αρχικά ασχοληθήκαμε με ένα πρόβλημα διερεύνησης και μοντελοποίησης με στόχο να βρούμε πώς θα μπορούσε η Θεσσαλονίκη να ηλεκτροδοτηθεί με ανεμογεννήτριες και φωτοβολταϊκά. Συλλέξαμε στοιχεία για τον πληθυσμό της πόλης, υπολογίσαμε πόσα περίπου νοικοκυριά υπάρχουν στη Θεσσαλονίκη. Με βάση τις ενδείξεις για την κατανάλωση ρεύματος που σημειώσαμε, την ημερήσια κατανάλωση ρεύματος ανά οικία και κάνοντας κατάλληλους υπολογισμούς, δημιουργήσαμε μια πρόταση για την ηλεκτροδότηση της Θεσσαλονίκης με ανεμογεννήτριες και φωτοβολταϊκά. Έπειτα κατασκευάσαμε ένα “οικολογικό” σπίτι από ξύλο, το οποίο ηλεκτροδοτείται με φωτοβολταϊκό πάνελ. Αργότερα είδαμε μοντέλα από ανεμογεννήτριες ώστε να δημιουργήσουμε τις δικές μας. Φτιάξαμε ανεμογεννήτριες και μετρήσαμε με πολύμετρα το ρεύμα που παράγεται από τις ανεμογεννήτριες που φτιάξαμε. Επίσης βρήκαμε πώς οομάζονται τα μέρη της ανεμογεννήτριας και φτιάξαμε ετικέτες. Τέλος δημιουργήσαμε μια ενημερωτική εκστρατεία με την πρόταση για την ηλεκτροδότηση της Θεσσαλονίκης και διαφημιστικά για την προώθηση ανεμογεννητριών και φωτοβολταϊκών. Ελπίζουμε πως η πρότασή μας κάποτε θα γίνει πραγματικότητα!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε