ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Πώς μπορούμε να αξιοποιήσουμε τα υπολείμματα των τροφών; (project)
27. 02. 2019

Τι σημαίνει "σκέφτομαι κυκλικά"; Πώς μπορούμε να αξιοποιήσουμε τα υπολείμματα των τροφών και να μην πάει τίποτα χαμένο; Αυτά τα ερωτήματα απασχόλησαν την Α΄ τάξη την ημέρα του Project. Μιλήσαμε για τα περισσεύματα, τις φλούδες και για τρόφιμα που μπορεί να μην μας κερδίζουν με την εμφάνισή τους, έχουν όμως ωραία γεύση και φτιάξαμε φρουτοσαλάτες με πορτοκάλια, μανταρίνια, μπανάνες και μήλα. Μαζέψαμε τις φλούδες και κάναμε κομποστοποίηση.

Δοκιμάσαμε νόστιμο ζωμό λαχανικών και χορτόσουπα από περισσεύματα, φλούδες και κοτσάνια λαχανικών.

Τέλος, είδαμε ακόμη έναν τρόπο να αξιοποιήσουμε τις φλούδες από λεμόνι: να φτιάξουμε ένα φυσικό καθαριστικό με ξύδι!

Ήταν μια ευχάριστη εμπειρία για όλους. Μάθαμε πολλά και χαρήκαμε ακόμα περισσότερο!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε