ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Φτιάχνοντας ανακυκλωμένο χαρτί με τα παιδιά της Α' τάξης.
20. 02. 2018

Στο πλαίσιο της ενασχόλησής μας με το περιβαλλοντικό βιωματικό πρόγραμμα “Ανακύκλωση”, με τους μαθητές της Α' τάξης επιχειρήσαμε να φτιάξουμε σήμερα το δικό μας ανακυκλωμένο χαρτί. Φορέσαμε, λοιπόν, τις εργαστηριακές μας ποδιές και κατευθυνθήκαμε προς το εργαστήριο.

Εκεί, με την πολύτιμη βοήθεια της Stem Academy Advisor, κυρίας Ελένης Βουκλουτζή, χωριστήκαμε σε ζευγάρια και αφού τοποθετήσαμε κομματάκια χαρτιού σε μία λεκάνη με ζεστό νερό να μουλιάσουν, πολτοποιήσαμε το μείγμα σε μπλέντερ και το βάλαμε σε μία μεγάλη λεκάνη. Έπειτα, με τη βοήθεια 2 τελάρων σίτας, πήραμε μέρος του πολτού που ετοιμάσαμε και τον τοποθετήσαμε πάνω σε μία καθαρή πετσέτα. Απομακρύναμε με τα σφουγγάρια μας όσο περισσότερο νερό μπορούσαμε και το αφήσαμε να στεγνώσει. Σε λίγες μέρες το χαρτί μας θα είναι έτοιμο και περιμένουμε πώς και πώς γιαυτό!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε