ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Μικροί κτηνοτρόφοι εν δράσει!
25. 05. 2018

Στο πλαίσιο του καινοτόμου βιωματικού προγράμματος της Βιοποικιλότητας και εστιάζοντας στην κατηγορία των θηλαστικών, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β1 και Β2, μετατράπηκαν σε μικρούς κτηνοτρόφους και πραγματοποίησαν την εξής δραστηριότητα: όλοι μαζί βγήκαν στην αυλή και, αφού πρώτα θυμήθηκαν τα βασικά χαρακτηριστικά των θηλαστικών, αναπαράστησαν τη διαδικασία του αρμέγματος.

Αρχικά, συζήτησαν για το πώς οι άνθρωποι άρμεγαν τα ζώα παλιότερα και κατέληξαν στο ότι η διαδικασία αυτή σήμερα είναι πολύ πιο απλή καθώς υπάρχουν ειδικά μηχανήματα. Έπειτα τα παιδιά χωρισμένα σε δυάδες και έχοντας ως βασικό υλικό γάντια μιας χρήσης και λίγο νερό, μετατράπηκαν σε μικρούς κτηνοτρόφους και “άρμεξαν” την αγελάδα τους!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε