ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Μαθήματα Ρομποτικής 1: Πείροι, άξονες και γρανάζια για έξυπνους αυτοσχεδιασμούς! (STEM)
14. 11. 2016

Στο πλαίσιο του βιωματικού περιβαλλοντικού προγράμματος “Αστική Ανάπτυξη” και σε σύνδεση με το πρόγραμμα του Πληροφοριακού Εγγραμματισμού οι μαθητές της Δ’ τάξης ήρθαμε σε μία πρώτη επαφή με την έννοια της ρομποτικής, αξιοποιώντας το εκπαιδευτικό πακέτο LEGOMindstormsEV3.

Με την υποστήριξη της κας Ειρήνης Ινεπολόγλου, υπεύθυνης του Ομίλου Ρομποτικής στο Δημοτικό Σχολείο, συζητήσαμε για τον ολοένα αναπτυσσόμενο κλάδο της ρομποτικής, ο οποίος επηρεάζει καθοριστικά στον τρόπο ζωής μας. Έπειτα αξιοποιώντας τις δυνατότητες του εκπαιδευτικού πακέτου, πειραματιστήκαμε με τα διάφορα εργαλεία και πραγματοποιήσαμε αυτοσχέδιες κατασκευές, διακρίνοντας ανάμεσα σε μέρη που απαρτίζουν μηχανικά συστήματα όπως τα γρανάζια, οι πείροι και οι άξονες.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε