ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Αλεξανδρινοί βασιλείς...!
08. 05. 2018

Στο Δ2, στο πλαίσιο του προγράμματος ‘Family & Community Literacy’ ήρθε σήμερα στην τάξη μας η κα Ρούλα Ποντικού, μητέρα του συμμαθητή μας Δημήτρη Σιώκη, για να μας διαβάσει το βιβλίο ‘Ο Μεγαλέξανδρος’ της Σοφίας Ζαραμπούκα.

Είχαμε έτσι την ευκαιρία να δούμε με μια πιο λογοτεχνική ματιά τις περιπέτειες αυτού του πολυαγαπημένου μας ήρωα και να θαυμάσουμε την όμορφη εικονογράφηση του βιβλίου. Και για να νιώσουμε και οι ίδιοι τη βασιλική μεγαλοπρέπεια του Αλέξανδρου, με τη βοήθεια της κας Ποντικού, φτιάξαμε μακεδονικά, αιγυπτιακά και περσικά στέμματα και τα φορέσαμε ως άλλοι Αλέξανδροι κατακτητές!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε