ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Μαθαίνουμε τα πάντα για τα γεωργικά μηχανήματα!
29. 03. 2017

Στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού βιωματικού προγράμματος ‘Μέσα Μεταφοράς’, αλλά και του προγράμματος ‘Βιώσιμη αξιοποίηση της γης και της φύσης στην ΑΓΣ,’ η Γ' τάξη επισκεφθήκαμε τον χώρο όπου φυλάσσονται τα γεωργικά μηχανήματα της ΑΓΣ.

Εκεί μας περίμενε ο κύριος Πέτρος όπου μας έδειξε άροτρα, δισκοσβάρνες, καλλιεργητές, φρέζες, καρούλια και καρότσες. Μάθαμε για τις εργασίες στις οποίες χρησιμοποιείται το κάθε μηχάνημα και μιλήσαμε για το πόσο βοηθάει το καθένα τον αγρότη. Παρατηρήσαμε τις ρόδες τους και συνειδητοποιήσαμε ότι μετακινούνται επάνω κάτω, έτσι ώστε να μην ενοχλούν στις γεωργικές εργασίες.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε