ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Η Β’ τάξη μαθαίνει προσθέσεις με τα OSMO NUMBERS! (STEM)
17. 11. 2016

Στο πλαίσιο της Βιωματικής μάθησης και σε συνδυασμό με το μάθημα των Μαθηματικών, οι μαθητές της Β’ τάξης βελτίωσαν τις ικανότητές τους στην πράξη της πρόσθεσης με και χωρίς κρατούμενο, αξιοποιώντας τα εκπαιδευτικά πακέτα Osmo Numbers. Τα παιδιά, τα οποία είναι πλέον εξοικειωμένα με το περιβάλλον του προγράμματος, έβαλαν  τα δυνατά τους για να τα καταφέρουν!

Μέσα από το συγκεκριμένο παιχνίδι, κλήθηκαν για άλλη μια φορά να σχηματίσουν αθροίσματα 2, 3 ή περισσότερων όρων, ώστε να φτάσουν σε αριθμούς – στόχους. Η ικανότητα και η ταχύτητά τους βελτιώνονται σταδιακά, καθώς το κίνητρό τους είναι ισχυρό και η προσήλωσή τους στην προσπάθεια ολοκλήρωσης κάθε επιπέδου εντυπωσιακή!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε