ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Παρατηρώντας από κοντά τον κύκλο του νερού! (STEM)
07. 03. 2017

Στο πλαίσιο του βιωματικού προγράμματος “Νερό”, οι μαθητές και οι μαθήτριες τη Α' τάξης ασχολήθηκαν με τον κύκλο του νερού. Αφού θυμήθηκαν όσα έμαθαν στο εργαστήριο του Λυκείου, σχετικά με τις διαφορετικές φάσεις του νερού: στερεό, υγρό, αέριο, προχώρησαν ακόμα περισσότερο και έκαναν το δικό τους πείραμα για να παρατηρήσουν από κοντά τον κύκλο του νερού. Σε ομάδες, τα παιδιά έβαλαν σε σακουλάκια με φερμουάρ χρωματισμένο νερό σε μικρή ποσότητα.

Έπειτα, τα κόλλησαν στο παράθυρο και άφησαν τον ήλιο να κάνει τη δουλειά του! Οι σταγονίτσες άρχισαν σιγά σιγά να ταξιδεύουν προς την επιφάνεια και πάλι πίσω! Συμπέραναν, λοιπόν, πως το νερό στη φύση βρίσκεται σε ένα συνεχή κύκλο, από τις θάλασσες και τη στεριά στην ατμόσφαιρα και πίσω και πως κινητήρια δύναμη στο ταξίδι του είναι ο ήλιος.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε