ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Μαθαίνουμε να παρατηρούμε και να ταξινομούμε! (STEM)
22. 11. 2016

Την ώρα της Βιωματικής Ζώνης, στο πλαίσιο του προγράμματος «Δάσος», με τους μαθητές της Β΄ Δημοτικού φορέσαμε τις εργαστηριακές μας ποδιές και… ετοιμαστήκαμε για δράση! Αρχικά, παρατηρήσαμε διαφορετικά είδη φύλλων και διαπιστώσαμε τις διαφορές στο σχήμα και τη μορφή τους.

Έπειτα, χωριστήκαμε σε ομάδες και πιάσαμε δουλειά! Σε κάθε ομάδα μοιράστηκαν διάφορα φύλλα, τα οποία τα παιδιά έπρεπε να τα ταξινομήσουν με βάση το σχήμα τους και με οδηγό έναν κατάλογο που υπήρχε στον πίνακα.

Στη συνέχεια, τα παιδιά πήραν τους μεγεθυντικούς τους φακούς και παρατήρησαν από κοντά τα φύλλα. Αυτό τους έδωσε την ευκαιρία αφενός να εξοικειωθούν περαιτέρω με τη χρήση του μεγεθυντικού φακού ως εργαλείου παρατήρησης και αφετέρου να παρατηρήσουν λεπτομέρειες στην επιφάνεια των φύλλων οι οποίες δεν είναι τόσο εμφανείς με την πρώτη ματιά!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε