ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Ψωμί απ' τα χεράκια μας.. όπως παλιά!
12. 06. 2019

Η Γ' τάξη, στο πλαίσιο του προγράμματος ‘Υγιεινή Διατροφή’ και σε σύνδεση με το μάθημα της Γλώσσας, όπου ασχοληθήκαμε με το ψωμί, επισκεφτήκαμε τον Σύλλογο Γυναικών Ν. Γωνιάς Χαλκιδικής. Χωριστήκαμε σε ομάδες και ακολουθήσαμε όλη τη διαδικασία του ζυμώματος του ψωμιού. Είδαμε πώς άλεθαν παλιά το αλεύρι στις μυλόπετρες, πώς έφτιαχναν το προζύμι για το ψωμί και έπειτα φτιάξαμε ψωμί με τη βοήθεια των κυριών χρησιμοποιώντας τα βασικά υλικά. Στη συνέχεια πλάσαμε το ψωμί στα σχήματα που θέλαμε και το βάλαμε στον ξυλόφουρνο για ψήσιμο!

Όσο το ψωμί μας ψηνόταν, πήραμε το δρόμο για τον παλιό ανεμόμυλο που έστεκε στο ψηλότερο σημείο του χωριού για περίπου 300 χρόνια! Εκεί ακούσαμε πώς λειτουργούσε παλιά ο ανεμόμυλος και έπειτα γυρίσαμε πίσω στον Σύλλογο, όπου μας περίμενε το ζεστό ψωμί που μόλις είχαμε φτιάξει.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε