ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Ανάδοχοι αγάπης
07. 02. 2019

Μετά την ολοκλήρωση όλων των τυπικών διαδικασιών,  η ΣΤ’ Δημοτικού του Δημοτικού μας σχολείου υιοθέτησε ένα εξάχρονο παιδί από τη Ρουάντα μέσω της Διεθνούς Οργάνωσης ActionAid.

Λίγο πριν τη λήξη της περσινής χρονιάς, οι μαθητές και οι μαθήτριές μας ανέλαβαν τη λειτουργία του σχολικού κυλικείου για μια ημέρα στο πλαίσιο του βιωματικού τους προγράμματος «Παραγωγή και Κατανάλωση». Από εκείνη τη δράση, συγκεντρώθηκε ένα καθαρό κέρδος κοντά στα 260 €, χάρη στην υποστήριξη όλων των μαθητών του σχολείου και της εταιρίας PAP catering που παραχώρησε τον χώρο και τον εξοπλισμό του κυλικείου. Με τα χρήματα αυτά έγινε δυνατή η συμμετοχή μας στο πρόγραμμα Αναδοχής Παιδιών της ActionAid.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε