ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Διεισδύουμε στον κόσμο των τροφίμων!
01. 03. 2017

Στο πλαίσιο του καινοτόμου βιωματικού προγράμματος της Υγιεινής Διατροφής, επισκεφθήκαμε οι μαθητές της Β' τάξης τον Τομέα Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων του Τμήματος Γεωπονίας του Α.Π.Θ. για να παρακολουθήσουμε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Το παιδί στον κόσμο των τροφίμων».

Εκεί συμμετείχαμε σε πειράματα στο εργαστήριο, συζητήσαμε για την ισορροπημένη διατροφή και τους μικροοργανισμούς στα τρόφιμα και παίξαμε πολλά διαδραστικά παιχνίδια, τα οποία μας έφεραν σε επαφή με τις ομάδες των τροφίμων, την ασφάλεια και τον σωστό τρόπο ανάγνωσης των ετικετών των προϊόντων.

Στόχος του προγράμματος είναι η εκπαίδευση των παιδιών σε θέματα που αφορούν τα τρόφιμα και τη θέση τους στη διατροφή, με απώτερο σκοπό την απόλαυση της σωματικής, πνευματικής και ψυχικής υγείας, όχι μόνο στην παιδική ηλικία, αλλά και στην ενήλικη ζωή.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε