ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Μια εμπορική αμαξοστοιχία από τη Γ' τάξη (STEM)
08. 02. 2019

Στη Γ' τάξη καταφέραμε να συνδυάσουμε περίφημα την 'Υγιεινή διατροφή' και τα 'Μέσα μεταφοράς'! Στην αρχή μας επισκέφτηκε η διατροφολόγος του σχολείου, κα Δάφνη Νταλάπα, και μας έκανε μια παρουσίαση για το πώς η εξέλιξη των μέσων μεταφοράς επηρέασε την αλλαγή των διατροφικών μας συνηθειών και τι τρόπους βρήκαν οι άνθρωποι, για να συντηρούν τα τρόφιμα για περισσότερο καιρό, ώστε και να μπορούν να τα μεταφέρουν πιο εύκολα.

Έπειτα, συνεχίζοντας τη μελέτη του πώς μεταφέρονται τα τρόφιμα από το ένα μέρος στο άλλο, κατασκευάσαμε με ανακυκλώσιμα υλικά μια εμπορική αμαξοστοιχία, με τη βοήθεια της κυρίας Χρύσας Πολύζου, την οποία μπορέσαμε να κινήσουμε πάνω στις ράγες που φτιάξαμε επίσης οι ίδιοι!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε