ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Κάνοντας τις ατέλειες...ΤΕΛΕΙΕΣ!!!
06. 03. 2019

Στο πλαίσιο του προγράμματος της Φιλαναγνωσίας επισκέφθηκε την τάξη του Ε1 η κυρία Caparrelli Alda, μητέρα του Alessandro για να διαβάσει ένα υπέροχο βιβλίο. Το βιβλίο αφορούσε πέντε ήρωες που νόμιζαν πως ήταν γεμάτοι ατέλειες, οι οποίοι όμως συνειδητοποίησαν πως τελικά αυτές οι διαφορές είναι που τους κάνουν ξεχωριστούς.

Αφού τελείωσε η ανάγνωση ακολούθησε συζήτηση για τη διαφορετικότητα και πώς αυτή μας κάνει να νιώθουμε πολλές φορές (άγχος, στρες, φόβο, θυμό).

Έπειτα με τη βοήθεια ενός τραγουδιού (Penso Positivo: Σκέφτομαι θετικά) πραγματοποιήσαμε μια κινητική άσκηση διαχείρισης αυτών των συναισθημάτων μας και ευαισθητοποίησης απέναντι στο διαφορετικό. Τέλος η μητέρα του Alessandro μοίρασε στα παιδιά από έναν όμορφο σελιδοδείκτη που είχε φτιάξει η μητέρα του Παναγιώτη με ένα όμορφο μήνυμα/απόφθεγμα του Δαλάι Λάμα.

Την ευχαριστούμε πάρα πολύ και την περιμένουμε ξανά!!!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε